Arónie černoplodá – (aronia melanocarpa)

 

z čeledi růžovitých (rosaceae)

 

Zvaná též temoplodec či lidově černá jeřabina. Domovinou jsou lesy Severní Ameriky, odkud se rozšířila do ostatních oblastí mírného pásu. Arónie je menší opadavý stromek nebo spíše keř, který jen výjimečně dorůstá ke 3 metrům. Je to netradiční ovocný druh, plnící funkci nejen užitnou a dekorativní, ale má i výrazné léčivé účinky. Hlavní prospěch pro člověka představují její plody, kromě nich se v léčitelství používá také list. Je to rostlina samosprašná. Stanoviště pro výsadbu by mělo být slunečné, půda je bez zvláštních nároků.

Plody  arónie se tvoří na koncích větví v malých chocholících jako jeřabiny, na což musíme pamatovat při případném řezu. Plody má černé, jinak nerozeznatelné od jeřabin, sklizeň může být postupná, bobule neopadávají ani se nekazí, avšak za předpokladu, že je keř chráněný proti opeřencům, např. síťovinou pro tyto účely běžně prodávanou. Ptáci dokážou plody arónie postupně systematicky ozobávat od nejvíc dozrálých plodů, takže se spíš přetahujeme, kdo co sklidí, než aby něco zůstalo na stromě. Díky vysoké plodnosti stačí pro potřeby běžné rodiny většinou jen jeden exemplář. Arónie se dá dlouhodobě skladovat, obsahuje v sobě množství přírodních konzervačních látek, díky čemuž nepodléhají plísni, hnilobě ani kvasinkám a vydrží v chladu i přes celou zimu.

Je ceněná pro vysoký obsah vitamínů, minerálů a dalších fyziologicky cenných látek (bioflavonoidy – rutin, karotény, antokyany, pektiny, třísloviny atd.). Plody jsou významné i díky vysokému obsahu jódu podobně jako třeba fejchoa nebo kiwi. Plody arónie se můžou jistě zařadit mezi přírodní vitamínové bomby a takzvané adaptogeny. Jsou například doporučovány jako detoxikační prostředek, zejména na podporu funkce jater a ledvin. Je lepší plody konzumovat čerstvé v syrovém stavu, ať se nepřipravíme o množství důležitých zdraví prospěšných látek. Co se týká pozitivních účinků na lidský organismus, je to určitě na samostatný článek.  Chuťově zralé syrové plody nasládlé, trochu trpce svíravé, proto je možné je vhodně dosladit – třeba medem.  Plody lze sušit do různých ovocných čajových směsí, čerstvé na marmelády, džemy, kompoty nebo se i kandují. Vylisovaná šťáva z arónie se s oblibou využívá na netradiční sirupy, vína i likéry, má všestranné využití. Arónie se pěstuje většinou jako nízký keř cca 2 m vysoký, ne příliš rozložitý, nebo naroubovaný na jeřáb ptačí a vznikne pak malý stromek. Není třeba se bát bujného růstu a můžeme ho vysadit i do blízkosti domu, kde na jaře vypadá obzvlášť efektně bohatým drobným květenstvím, koncem léta atraktivními černými bobulemi a na podzim úchvatným, sytě červeným zbarvením listů. Škůdci ani nemocemi netrpí a je proto možne arónii rovněž doporučit do ECO zahrad pro BIO pěstování.

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek