Dřín obecný – (cornus mas)

 

z čeledi dřínovitých (cornaceae)

 

Dřín je pomalu rostoucí listnatý rozložitý keř nebo strom, vzrůstem obvykle cca do 4 metrů vysoký. Kořeny pěstování dřínů sahají až do Antiky, kde se mu připisovaly léčivé účinky. Ve volné přírodě se nejčastěji vyskytuje v teplejších oblastech starého kontinentu. U nás jej můžeme najít na jižní a střední Moravě a také v Polabí.

Je to velmi zajímavá dřevina, která nabízí jak užitkové vlastnosti, tak i silný dekorativní vzhled. Pěstování dřínu není nijak složité, nepatří mezi náročné dřeviny. Velmi dobře se mu daří na sušších, písčitohlinitých půdách, nevadí ani vápenitý podklad. V kyselých půdách bude ovšem strádat.

Vykvétá velmi brzy, pokud se dostatečně oteplí, tak ještě v předjaří a doslova dokáže prozářit zahradu. Květy, většinou cizosprašné, jsou jasně žluté, drobné, ale za to ve velkém množství a v bohatých soukvětích. V době květu je rostlina velmi atraktivní, protože kvete ještě před rašením listů. Listy jsou výrazně zelené, oválně kopinaté. Plody dřínu jsou dřínky, jedná se o oválné až hruškovitě protáhlé peckovice. Barva plodů je většinou jasně červená až tmavě rubínová podle konkrétní odrůdy. Existují i žlutoplodé odrůdy, které se vyznačují trochu odlišnou chutí v plné zralosti, tj. když už nedrží na stromě, padají a ještě se nechají uležet (zesklovatět), jsou dle mého názoru chutnější. Plody dřínu jsou plné minerálních látek a vitamínů (hlavně vit. C, fosforu a draslíku).

U nás dozrávají od začátku září. Chuti jsou dost kyselé a pro přímý konzum se hodí až přezrálé plody, které samy opadávají, pak jsou příjemně sladkokyselé, kořeněné chuti. Pro ovocnářství je vyšlechtěna spousta velkoplodých odrůd. Dřínky se zpracovávají do různých polotovarů, kompotů, džemů, k výrobě likéru nebo např. na Slovensku vyrábí pálenku drienkovicu, v Rusku zase dernovku a v Turecku se plody přidávaly do ovocného nápoje šerbetu. V Turecku je dřín všeobecně oblíbený a v sezóně ho najdeme na každém trhu. Z nezralých dřínků se za pomocí mléčného kvašení vyrábí skoro nerozeznatelná náhražka oliv. Má opravdu široké využití a díky novým odrůdám si nachází místo v našich zahradách stále častěji.

Dřín u nás v zásadě netrpí chorobami ani škůdci a lze ho doporučit i pro „BIO“ pěstování.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek