Komentáře
- Žádné komentáře nenalezeny
V oblastech se sumou denostupňů 2600-2800 (°C) jsou schopny, za určitých podmínek, nejen růst, ale i plodit některé subtropické rostliny. Například u FÍKOVNÍKU dozrává i část letní násady plodů. To, jak velká část, určuje průběh léta a podzimu, u odrůd s krátkou dobou zrání (cca 75dní) pak její většina.
DIOSPYROS VIRGINIANA – pro ranější odrůdy postačuje suma teplot jen 2500.
DIOSPYROS KAKI – je nutná hodnota minimálně 2800 - 3000 a i tak u nás většinou nestihne dozrát na stromě.
DIOSPYROS LOTUS – potřebuje minimálně sumu 2800, podobně jako d.kaki.
ASIMINA TRILOBA – aby dozrála ještě během teplejších dnů, tj. do poloviny října, potřebuje sumu min. 2500 (jen pro rané odrůdy).
PONCIRUS TRIFOLIATA – pro dobré vyzrání letorostů se uvádí hodnota min. 2800, v oblastech se sumou jen 2500 bude při silnějších zimách (vícedenní poklesy k -20°C) silně omrzat. Jednodenní poklesy k - 20°C u starších rostlin neškodí.
ZIZIPHUS JUJUBA – potřebuje zhruba sumu 2600 a pro chuťově kvalitní plody teplejší podzimní dny.
Tyto údaje jsou přibližné a nedají se aplikovat na každou lokalitu pro danou sumu teplot na mapce, rozhodující je vždy vhodně zvolené místo na osluněné jižní části zahrady, zda jsme či nejsme v mrazové kotlině, popř. zda máme zahradu otevřenou ze severu. Vhodně zvolenou výsadbou se dá subtropickým rostlinám výrazně pomoci.
V oblastech s nižší hodnotou sumy teplot se výše popisované rostliny mohou pěstovat ve volné půdě skleníku, popř. v kontejnerech, které se umístí do skleníku až koncem léta a zvýší se tím potřebné teplotní období.
Orientační mapka je ze stránek Českého hydrometeorologického ústavu.
Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek
Zanechte zde Váš komentář
Odeslat komentář jako host