Citronečník trojlistý – (poncirus trifoliata)

 

z čeledi routovité - (rutaceae)

 

Rostlina pochází z Asie, konkrétně z jihovýchodní Číny, kde se již několik tisíc let pěstuje a kde vznikla celá škála různých odrůd, lišících se jak tvarem, listem, tak i velikostí plodů a květů. Jde o jediného zástupce svého rodu.

Jedná se o trnitý, opadavý, listnatý keř blízký rodu citrus, v našich oblastech dorůstající většinou jen kolem 2 – 2,5 m. Větve má zploštělé – i v zimě zelené – s hrozivě vyhlížejícími trny dlouhými až 6 cm. Listy jsou na rozdíl od citrusů trojčetné, opadavé a na podzim barvící se do žlutých tónů. Starší keře (10 let a více) na jaře vykvétají bílými květy, které jsou velice efektní. Po odkvětu se tvoří plstnaté kulovité plody o průměru až 5 cm. Na podzim se plody postupně barví do jasně žluté, barvou i tvarem připomínající citróny. Citrón silně připomíná svou vůní, chutí už však méně. Je trpký, nahořklý se silným pryskyřičným aroma. Plody mají málo šťávy a jsou plné semen, kterých v jednom kuse může být až 40. Semena jsou také jeden z důvodů, tedy kromě okrasného využití, proč se poncirus trifoliata pěstuje. Semenáčky se používají jako odolná, vhodná podnož pro citrusy, určené pro studené zimování, kterým tímto celkově zlepšuje chladuvzdornost. Kulturní odrůdy citrusů roubované na ponciru se vyznačují brzkou plodností, slušnou úrodností i dobrou kvalitou plodů.

Stanoviště pro výsadbu ponciru do volné půdy by mělo být – kromě vinohradnických oblastí – chráněné a nejlépe na plném slunci. Pokud má nové dřevo čas dostatečně vyzrát, pak je schopno naše běžné zimy (cca -20°C) za určitých podmínek přečkat bez většího poškození. Případné poškození mrazem zpravidla dobře zregeneruje. Půdu má radši lehčí, humóznější, kyselejší reakce a naopak nesnáší vyšší obsah vápníků a solí, kde obvykle trpí chlorózou listů, i proto je důležité používat vhodné hnojivo určené pro podobné kyselomilné rostliny. Pro svůj efektní exotický vzhled přetrvávající po celou dobu vegetace bývá často vysazován do volné půdy jako solitér v okrasné výsadbě. Je možné ho úspěšně pěstovat i v nádobách a na zimu – jelikož je opadavý – zimovat ve studených prostorách, ve sklepě nebo kůlně, stejně jako třeba fíkovník. Je celkově nenáročný, pro svůj menší vzrůst je použitelný i do menších zahrad a jeho pěstování určitě stojí za pokus, protože přinese netradiční zpestření vaší zahradě.

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek