O nás

 

Vítáme Vás na stránkách ZAHRADA-NETRADIČNĚ, zabývajících se pěstováním netradičních ovocných druhů, které nejsou v zahradách našeho regionu běžně rozšířené. Před několika lety jsme propadli kouzlu subtropických rostlin a pořídili si první fíkovník a minikiwi. Tím to také všechno začalo a postupně se zahrada začala zaplňovat různými druhy rostlin, které jsou schopné v našich podmínkách prosperovat a přinést i chutné, jinak nedostupné, ovoce.

Po několikaletém pěstování spousta našich rostlin dosáhla plodnosti a měli jsme tak možnost ověřit si jejich deklarované vlastnosti. Z reakcí mého okolí vím, že podrobných informací o pěstování subtropických rostlin v okrajových oblastech, kde jsme celkem pravidelně ohrožováni pozdními jarními a hlavně brzkými podzimními mrazíky, není dostatek. To je také jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli založit tento web, který bude doufám určen nejen pro naše známé a pěstitele v okolí, ale i všechny ostatní, kteří rovněž propadli kouzlu subtropických a jiných netradičních rostlin. Informace budou přidávány postupně, a to chronologicky, na základě zkušeností z několikaletého pěstování rostlin, obohacené o podrobnou fotodokumentaci. Popisované údaje jsou námi osobně vyzkoušené v podmínkách Slezska (Kravaře na Opavsku, 237 m.n.m.) a veškerý obrazový materiál bude autentický, pořízený výhradně u nás, z důvodu uceleného pohledu na pěstování rostlin popsaných na stránkách ZAHRADA-NETRADIČNĚ.

Doufám, že z části přispějeme k rozšíření informací o těchto úžasných rostlinách a přimějeme Vás k rozhodnutí si některé z popisovaných netradičních rostlin pořídit a zkusit je ve svých podmínkách pěstovat. V současné době se tyto rostliny postupně dostávají do povědomí a přibývá lidí, kteří si chtějí nějaký neobvyklý druh ovocného stromu pořídit, a to jednak jako zdroj zdraví prospěšného ovoce plného vitamínů a antioxidantů (rakytník, arónie, dřín…), jednak pro jejich netradiční vzhled, dodávající zahradě exotický nádech (fíkovník, asimina, jujuba…). V poslední době se setkávám s tím, že se kolem domů, většinou novostaveb, kombinuje okrasná výsadba s ovocnou (sloupcovité a jiné netradiční jabloně, mišpule…), což přidává zahradě určitě na její atraktivitě.

Jsme rodina s dětmi, proto se také snažíme o to, mít pro ně celou sezónu na zahradě něco k snědku (ovoce v BIO kvalitě). Naše sezóna začíná v květnu zimolezy kamčatskými, následují je další bobuloviny jako rybízy, angrešty, různé maliny, muchovníky atd., pokračuje borůvkami, brusinkami, pak začínají zrát fíky, rakytník, následně dříny, nashi, arónie, pak už kiwi, asiminy, jujuby a jako poslední sezónu uzavírá, vesměs v prosinci, mišpule. Mimoto máme vysázeny i klasické druhy ovoce (meruňky, švestky, hrušně, třešně…), pěstované v několika kusech formou vřetene a také několik sloupcovitých druhů jabloní. Pro ty, co jako my neustále bojují s místem pro výsadbu, to možná bude správná volba.

Příspěvky o úspěších i neúspěších spojených s pěstováním těchto netradičních rostlin mají samozřejmě jen informativní charakter, protože každý žije v jiné oblasti a je třeba se přizpůsobit konkrétnímu místnímu mikroklimatu.

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek