Cicimek čínský – (ziziphus jujuba)

 

z čeledi řešetlákovitých (Rhamnaceae)

 

Subtropická částečně trnitá rostlina se zajímavou mrazuodolností, známá též jako čínská datle. Nejde o žádnou novinku, jujuba je dobře známá mezi citrusáři a pěstiteli netradičních ovocných druhů. Jedná se o opadavý částečně trnitý strom nebo keř, ve své domovině až 8m vysoký. Jeho domovinou je Čína a Indie, kde vznikla spousta různých odrůd a odkud se postupně rozšířil do Středomoří a dalších subtropických oblastí.

Pěstování je většinou bezproblémové. Zakoupenou mladou rostlinu je ale vhodné nechat v nádobě a přezimovat třeba ve studeném sklepě podobně jako fíkovník. Starší rostlinu vysazujeme přímo do volné půdy zahrady. V teplejších oblastech ČR poroste úplně bez problémů, ve vyšších polohách se doporučuje zimní krytí – chvojí – ke kořenům. Při teplotách kolem -20°C můžou namrzat nevyzrálé konečky letorostů. To ale nevadí, díky dobré regenerační schopnosti růst ani plodnost není ovlivněna.

 

 

Stanoviště by mělo být slunné, pokud možno chráněné, na půdu nemá žádné zvláštní nároky, snáší i půdy kamenité, sušší, nevadí ani obsah vápence. Výborně roste a plodí i v půdách chudých na živiny. Jujuba raší poměrně pozdě a tím pádem uniká jakýmkoliv jarním mrazíkům.  Z pupenů vyrůstají plodné výhony, které na podzim opadávají i s ovocem. Mimo to vyrůstají výhony vegetativní, které potom tvoří nové roční přírůstky rostliny. Na plodonosných výhonech se tvoří v paždí listů poměrně malé žlutavé květy, jakoby hvězdičky. Některé druhy jsou samosprašné, jiné cizosprašné.

Plodem je peckovice, tvarem podobná švestce. Velikosti asi 5 cm dle konkrétní odrůdy. Ve zralosti jsou plody hnědě vybarveny, chutí připomínají sladká sušená jablka, dozrávají dle kultivaru zhruba od září. Pro lokality Česka je nutné použít ranější druhy, protože ke kvalitnějšímu vyzrávání plodů je potřeba co nejdelší a co nejteplejší podzim. Jujuby dnes už najdeme ve všech zahradnictvích, zabývajících se i subtropickými rostlinami. Pěstování sice není prozatím tak běžné, postupně si ale místa v našich zahradách nachází, jak pro její nenáročnost a zvláštní, opravdu netradiční subtropický vzhled, tak i chuťově zajímavé plody.

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek