Mišpule německá - (mespilus germanica)

 

z čeledi růžovitých (rosaceae)

 

Původ mišpulí je v Orientu, odkud se rozšířila do Střední Evropy, tehdy Germánie, proto se dnes nazývá mišpule německá.

Jedná se o malý stromek, který působí svým zvláštním hábitem velmi dekorativně po celou dobu vegetace, od jara, kdy kvete velkými nápadnými bílými květy až do podzimu, kdy se nezvyklé velké kožovité listy zbarví z tmavě zelené do žluté a oranžové a dozrávají její plody zajímavé chuti, připomínající pikantní hruškovou marmeládu. Mišpule má plody vzhledově hnědé, až 5cm velké mírně chlupaté malvice, které jsou chuťově nejlepší, až když přejdou prvním mrazem. Je samosprašná a můžeme tedy vysadit jen jednu rostlinu, zaplodí spolehlivě. Na půdu není náročná, má ale radši slunné stanoviště, škůdci nijak netrpí.

Jedná se o úplně poslední ovoce, konzumované přímo ze zahrady. Pohled na zasněženou holou zahradu, kde roste mišpule ještě osypaná zralými plody, je fascinující, zvlášť když si můžeme přímo ze stromu plod zkonzumovat. Plody vydrží na stromu dlouho, ale většinou se zpracují, třeba na rosoly (obsahují hodně pektinu a proto snadno rosolovatí a nekazí se), povidla, marmelády a i k výrobě různých likérů. My je máme rádi čerstvě utržené přímo ze stromu, kdy se odtrhne stopka a obsah se vymačká přímo do pusy.

Mišpule si zaslouží naši pozornost jak svým nezvyklým vzhledem, tak i zvláštními plody zajímavé chuti. Vřele můžu doporučit.

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek