Rakytník řešetlákový – (hippophae rhamnoides)

 

z čeledi hlošinovitých (elaegnaceae)

 

Rakytník má původ v Asii. V lidovém léčitelství Mongolska, Sibiře ale i Číny byl pro svůj příznivý vliv na organizmus známý už v dávné minulosti. Slovo hippophae pochází ze staré řečtiny a znamená třpytící se kůň. Řekové věděli, že zvířata na pastvinách, kde rostl rakytník, lépe prospívala a jejich srst dostávala lesklý nádech. Nyní je však průmyslově pěstován i u nás a rakytníkové produkty se těší stále větší oblibě.

Jde o trnitý, dlouhověký keř, dorůstající většinou 2 – 5m. Po celou dobu vegetace působí velmi okrasně hlavně svým stříbřitým vzhledem, je dvoudomý a potřebuje k opylení samčí rostlinu, jeden samec postačí až na 10 samičích rostlin. Plod rakytníku je oválná peckovička, jejíž velikost (obvykle až 1,5cm) a barva od žluté až po oranžově červenou se liší podle dané odrůdy. Plody rakytníku můžeme konzumovat čerstvé, sušit nebo mrazit, dále se z plodů vyrábí šťáva, marmelády a džemy, ze semen se připravuje olej. Celá rostlina je léčivá a co do obsahu vitamínů a účinných léčivých látek nemá u nás obdoby. Mluví se o něm jako o rostlině 3. tisíciletí pro své účinky celkového posílení organizmu, zlepšení imunity, při rekonvalescenci, pro své antibakteriální účinky, pro zlepšení trávení a stimulaci krevního oběhu atd. Účinků na organismus je celá řada, podrobně popsaných na stránkách specializovaných firem, zabývajících se rakytníkovými produkty. Rakytník je plně mrazu odolný až do -50°C. Roste dobře v jakékoliv půdě, mimo půdy těžké a zamokřené. Stanoviště by mělo být světlé a slunečné, jinak špatně plodí. Dokáže bez problémů prospívat i v oblastech silně zasažených průmyslovým znečištěním.

Pokud Vás rakytník zaujal a rozhodnete se jej pěstovat, měli byste si sazenice objednat z kvalitního zdroje, aby byly garantovány odrůdové vlastnosti prodávaných rostlin.

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek