Zimolez kamčatský – (lonicera caerulea var. kamtschatica)

 

 z čeledi zimolezovitých (caprifoliaceae), lidově také nazývaný kamčatská borůvka nebo jarní borůvka.

 

S borůvkou ovšem kromě barvy plodů a podobné chuti nemá nic společného. Domovem tohoto zimolezu je Východní Sibiř a poloostrov Kamčatka, kde vytváří rozsáhlé porosty. Známá je hlavně oblast Ruského Bakčaru, kde se zimolez také šlechtí a vznikají špičkové odrůdy.

Zimolez kamčatský je nízký opadavý keř dorůstající u vzrostlejších odrůd až 1,5m. Půdní podmínky není potřeba nijak upravovat, dobře prosperuje a plodí jak v půdách kyselých, tak i zásaditých. Vyhovují mu jak půdy písčité, tak jílovité. Jediné, co špatně snáší, je dlouhodobé vysušení, pak může rostlina uhynout. Proto je vhodné v prvních letech po výsadbě rostliny zamulčovat a dopřát jim vydatnou zálivku. Pro pěstování u nás má velmi dobré předpoklady, je celkově nenáročný a snáší mráz až do -45°C. Chorobami ani škůdci nijak netrpí. Má velmi krátkou vegetační dobu, proto už v průběhu července pozorujeme zasychání a postupný opad listů, nejedná se tedy o žádný projev choroby.

Zimolez je samosprašný, vykvétá velice brzy, a to ještě v zimě. Stává se, že při velmi teplé zimě vykvete i v lednu, květy pak samozřejmě zmrznou, to ale nevadí, pupenů má dostatek a plodnost to nikterak neovlivní. Květy jsou drobné, žlutavé, až 3cm dlouhé, cizosprašné a jsou opylovány hmyzem, hlavně čmeláky. Čmeláci vylétávají i při nízkých teplotách a opylení je většinou dokonalé. Doporučuje se pro lepší opylení vysadit vedle sebe víc různých odrůd.

Plodem zimolezu je bobule (souplodí dvou srostlých bobulí), podlouhlého tvaru, modře ojíněná, barvou připomínající borůvky. Bobule 2-4 cm někdy dozrávají už začátkem května a je to tak první sezónní ovoce přímo ze zahrady. Je ceněný díky vysokému obsahu vitamínů (hlavně C a B), a také minerálních látek (hořčík, draslík, fosfor a vápník). Ve své domovině se používá i pro své léčivé vlastnosti. Chutí je sladkokyselý, připomínající lesní borůvky, sladkost se liší podle konkrétní odrůdy. Jako o první jarní ovoce je o něj velký zájem, jde o vítané zpestření jídelníčku, ale bohužel se o něj zajímají i ptáci. Rostliny můžeme zakrýt síťovinou na tyto účely určenou, běžně se prodává v zahradnických obchodech a plody tak zachránit.

Zimolez kamčatský se množí většinou vegetativně řízky a tím si zachovává vlastnosti matečních rostlin. Jde o nenáročný keř menšího vzrůstu plodící chutné ovoce, nezabere ani moc prostoru, a proto se domnívám, že by si zasloužil místo v každé zahradě.

 

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.
  • Žádné komentáře nenalezeny

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek