Je to opadavý keř nebo strom dorůstající v přírodě až 20m. Bývá nazývaný též kavkazský díky původu rozšíření z přední Asie, konkrétně z podhůří Kavkazu, ale roste i v Severní Africe. Postupně se rozšiřoval do Středomoří (už v dobách Říma). Ve své domovině v Asii roste v oblastech s dlouhým teplým létem a krátkou, ale o to mrazivější zimou, kdy teploty běžně klesají k -22°C i níž.
Roste bujněji než tomel viržinský a vysazovat by se měl na slunná stanoviště. Složení půdy není rozhodující, neklade si zvláštní nároky, postačí občas přihnojit a zajistit dostatek vláhy. Listy má tmavě zelené, protáhle dlouhé až 12cm, na podzim zabarvené do zlatožluta. Rostlina je dvoudomá. V paždí listů vyrůstají drobné nenápadné žlutozelené květy, ze kterých se vytvoří malé bobule velikosti třešně (cca jen 2cm v průměru). Plody jsou žlutooranžové ve zralosti až hnědé nebo i purpurové a mají trpce nasládlou chuť díky vysokému obsahu tříslovin. Je nutno je nechat dostatečně přezrát nebo uležet. Trpkost se vytratí též po zmrazení nebo povaření. V oblasti Kavkazu se z nich připravují vína, různé sirupy nebo se i suší.
U nás se nepěstují pro plody, někdy se vysazují jako okrasná rostlina pro svůj netradiční vzhled, ale většinou je vyséván za účelem získání odolnější, perspektivní podnože pro odrůdové rostliny tomelů japonských, hybridních, ale i viržinských. Na podnoži tomelu obecného má rostlina proti podnoži tomelu viržinského bujnější růst, plody roubovaných odrůd bývají větší, ale zase dozrávají později, díky delší vegetační době, a mohou tedy růst volně vysazené jen v nejteplejších lokalitách Jižní Moravy a Polabí. Rostliny nejsou tak odolné mrazu jako roubovanci na tomelu viržinském, který bývá pro naši klimatickou oblast většinou doporučován.
Já osobně mám použitý diospyros lotus jako podnož u všech rostlin v kontejnerech a ve volné půdě skleníku. Rostliny určené pro pěstování venku na zahradě jsou na podnoži diospyros virginiana. Naše rostliny jsou kromě hybridní Rosijanky ještě mladé a neplodí. Informace o další fázi pěstování budou postupně doplňovány.
Dobrý den. Pravděpodobně mám na zahradě strom/keř, který popisujete. Květů měl nepočítaně, ale ovoce žádné. Po přečtení vašeho článku však vím, že mu tedy chybí druhé pohlaví. Jak prosím pouznám, jestli potřebuji vysadit samce či samici? je normální, že keř docela specjficky zapáchá? Díky za případnlou poradu. Ps. Nevím, jak vložit fotografii mého keře. Pavel G.
Zanechte zde Váš komentář
Odeslat komentář jako host