Subtropický skleník z polykarbonátu

- temperovaná část

Abych se posunul v pěstování subtropických rostlin zase o něco dál, bylo nutné postavit vhodný skleník, který by byl částečně temperovaný a vyřešil by i můj problém se zimováním rostlin, kdy se mi dlouhodobě nedaří snížit teplotu na zimovišti pod 12 °C. Hlavním účelem skleníku by mělo být pěstování některých teplotně náročnějších rostlin ve volné půdě a prodloužení vegetační doby i kontejnerově pěstovaným rostlinám a jejich následné zimování. Měl jsem dvě vhodná místa pro výstavbu a tím pádem i možnost výběru ze dvou typů skleníku: jeden by mohl být o velikosti 10 x 3,5 m s tím, že by se temperoval nějakým teplovzdušným ventilátorem, druhý pak menší o velikosti 5,5 x 3,5 m přímo vedle stávající kotelny a s možností využít východní zeď rodinného domu (a pro zimní vytápění i teplý vzduch z kotelny) a ze severní strany pak stěnu garáže. Rozhodl jsem se pro skleník přistavěný ke zdi rodinného domu jednak s ohledem na menší náklady při využití stávajících stěn ze dvou stran, jednak i vzhledem k jednoduššímu budoucímu vytápění.

 

Popis:Skleník je umístěn u zdi a je částečně temperovaný oknem z kotelny. Má rozměry 5,5 x 3,5 m a je „utopený“ cca 0,50 m pod úroveň okolního terénu. Vnitřní výška u zdi je cca 3,2 m.  Základ skleníku je ze ztraceného bednění 25 x 50 do hloubky 1 m, z venkovní strany zateplený polystyrénem. Konstrukce je svařovaná přímo na místě z hliníkových jeklů. Na opláštění je použitý polykarbonát 10mm strong od firmy ARLA. Skleník je průchozí, z obou stran osazený dvěmi pantovými dveřmi 80cm. Má dvě boční mechanická okna, dvě střešní automatická okna s lihovým otvíračem a půlkulatou střechu. Během větších mrazů bude přitápěn teplovzdušným ventilátorem.

Osázení:Co se týká rostlin pro výsadbu do volné půdy, pak jejich počet je omezený rozměry, takže prostor u zdi „zabraly“ dva fíkovníky (pěstované na patra), pokusně mrazuodolnější hybridy citrusů US119, THOMASVILLE a CALLOT. Přední, studenější  stranu a čelo opět fíkovníky, v zadní části bude fejchoa. Uprostřed (a kde to půjde) budou kontejnery s fíkovníky, tomely a citrusy UNSHIU (MYAGAWA 00 – pokusně jedna na citrumelu swingle, druhá na carrizu).

Závěrem: Prozatím se zdá, že vše funguje tak, jak má. Polykarbonát 10 mm na částečně temperovaný skleník bohatě stačí. Propustnost světla je rovněž dostačující, rostliny prosperují dobře, vlhkost je v normě a teplota uvnitř se stačí okny dobře regulovat na přijatelné hodnoty. Do budoucna bude akorát nutné alespoň jedno boční okno automatizovat.

 

 

 

Zima 2015/16 je prozatím mírná a ještě nebylo nutno nijak přitápět, otevřené okno do kotelny při větších mrazech udržovalo teploty nad nulou. Při dvoudenním lednovém poklesu k -12°C a -14°C a následném jednodenním poklesu k -17°C byla teplota ve skleníku minimálně -2,5°C. Další provoz teprve ukáže, jaký bude rozdíl vnitřních a venkovních teplot, na jaká minima budou klesat a zda bude do budoucna nutno kontejnery například částečně zapustit do země. Skleník by měl razantně přispět ke zvýšení celkové sumy tepla a tím pádem k dozrávání i těch plodů, které by to jinak nestihly.

Zima 2016/17 byla v naší oblasti celkově obvyklá, co se týče minimálních teplot, dvoudenní minimální pokles k -18°C. Nezvykle mrazivý, v porovnání průměrných teplot s předchozími lety, byl měsíc leden, kdy už bylo nutné instalovat horkovzdušné topení 1kW. Teplotu jsem zimovaným rostlinám udržoval nad - 3°C. Díky slunečným dnům v nejmrazivějším období, termostat sepnul jen několik krát nad ránem.

 

- přístavba, studená část

 

 

 

 

 

 

 

Zanechte zde Váš komentář

Odeslat komentář jako host

0
Komentáře budou před zveřejněním schváleny či zamítnuty moderátorem.

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Jaromír Bulíř

    Dobrý den , jen se přidám k vašemu popisu , také jsem stavěl skleník vytápěný z domu,ale dal jsem tam otopné registry a na každý termostatickou hlavici.To mi udržuje teplotu ve skleníku cca 3 až 6 st. C.Na radu jednoho citrusáře z Jablonce , když jsem řekl , že chci pěstovat citrusy ve volné půdě, mi poradil a zrealizoval jsem to abych do hlíny cca 40 cm hluboko udělal tepelný rastr,jen tak z PPR trubek a též osazeno term. hlavicí.Jde o to , že v polovině února jim začnu přitápět ke kořenům a citrusy ,,probudím" po zimním spánku a funguje to,dříve kvetou a tím pádem i dříve dozrávají.To jen takový postřeh.Ať se Vám daří ve skleníku zdravím Bulíř J.

    0 Líbí se Krátká URL:

Rychlý kontakt

Kravaře, 237mnm
Kontaktovat nás můžete přes
kontaktní formulář

Copyright © 2015 - 2016 Zahradanetradicne.cz Všechna práva vyhrazena. // Tvorba webových stránek